Na codzień widzimy nowe wpisy dotyczące kolejnych osiągnięć sztucznej inteligencji (AI). Że sztuczna inteligencja potrafi rysować sztukę. Że potrafi pisać artykuły.
Z drugiej strony zaś zauważamy brak świadomości o tych osiągnięciach w pewnych obszarach polskiego środowiska biznesowego, które życzy sobie sprawdzonych narzędzi i, jak może się wydawać, umyślnie unika nowostek technologicznych. Może dlatego sztuczna inteligencja najprędzej się rozwija w przemyśle rozrywkowym? Tak jakby pełni on rolę „środowiska testowego” w gospodarce, zanim sztuczna inteligencja trafi do innych branży, żeby im nie naszkodzić. Przecież koszt pomyłki w grze jest drobiazgiem w stosunku do kosztu błędu w medycynie, na przykład.
Żeby przybliżyć obraz rzeczywistości, jako zespół Fintegrow przedstawiamy własny ranking zastosowań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Sugerujemy zastanowić się nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań we własnym biznesie. Mimo że może się wydawać, że „to zupełnie inna działka”, zapewniamy, że AI świetnie sprawdza się w każdej działce, czego ranking służy niezaprzeczalnym dowodem.
Gra muzykę
Ranking otwiera osobisty ulubieniec autora – mubert.com . Jest to rozwiązanie dla tych, co są zmęczeni muzyką, do której się przyzwyczaili, i szukają czegoś nowego, ale dalej podobnego do ulubionych utworów. Jednocześnie może być niezmiernie przydatny dla osób kreatywnych, np. twórców gier, filmów, podkastów, nawet właścicieli kawiarni lub restauracji. Mubert Render jest narzędziem, które generuje muzykę. Firma Mubert oferuje także inne rozwiązania związane z muzyką. Wszystko zaczęło się od pomysłu udostępnienia potencjału twórczego wszystkim kreatorom poprzez AI. Stworzyli platformę, łączącą muzyków i słuchaczy. Dostarczają także inne usługi związane z muzyką.
Oczywiśnie, nie jest to jedno takie rozwiązanie, ale na pewno jedno z najlepszych. Innym podobnym rozwiązaniem może być AIVA. Bez zbędnych słów zachęcamy do samodzielnego googlowania.
Rysuje
To że sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać zawartość obrazków już nikogo nie dziwi. Dostarczane przez sztuczną inteligencje „dzieła sztuki” wygrywają konkursy i to też nikogo nie dziwi. Przykładem tego drugiego zwykłego zjawiska jest niezwykła platforma, które przykład można znaleźć pod linkiem: huggingface.co/spaces/dalle-mini/dalle-mini .
Wystarczy że wpiszemy kilka słów kluczowych i poczekamy paredziesiąt sekund a dostaniemy zestaw wygenerowanych obrazków, których można używać np. do zasilenia wpisów na blogu. Ten właśnie wpis na blogu jest zaopatrzony w obrazek, dostarczony przez AI. Podobne narzędzie generuje unikalnych kotów – thesecatsdonotexist.com , ostrzegamy zaś przed sugestywnością tej witryny, gdyż czasami wygenerowane koty słabo przypominają koty. Ta technologia powoli zostaje komercjalizowana, wkrótce powstanie także dedykowane artystom narzędzie od Microsoft – MS Designer, jak i inne produkty konkurencyjne. Dla zainteresowanych wymieniamy dodatkowo opcje generowania wideo w niektórych rozwiązaniach. Może zastosujemy kiedyś sztuczną inteligencję do produkcji nowych modeli odzieży, ale ktoś musi w to zainwestować. Czekamy na wasze pomysły i zapraszamy do kolejnej pozycji w rankingu.
Pisze
Mimo że piszemy wszystkie artykuły samodzielnie, kuszącą wydaje się opcja automatycznego generowania treści, którą polecamy między innymi klientom. Oczywiście, zachęcamy do sprawdzenia i ewentualnego poprawienia takich treści, zanim zostaną zastosowane w książce, pracy dyplomowej lub blogu.
W tym, że robot generuje zdania nieraz lepiej od człowieka też nie ma nic specjalnego. Warte podziwu jest jednak to, jaki postęp został dokonany przez te narzędzia w ostatnim roku. Jeżeli kiedyś wypowiedź robota była niespójna, brakowało w niej logiki i ludzkości, to teraz w pełni nadaje się do zastosowania w chat-botach jak i życiu rzeczywistym.
Zapraszamy czytelników do zarejestrowania się w jakimś serwisie i przetestowania własnoręcznego wszystkich zalet tej technologii. Jako przykład polecamy realizację modelu GPT-3 od openai.com , który w sumie i tak jest znany z wielu innych projektów, takich jak DALL·E 2.
Jeszcze bardziej kuszącą jest opcja wspomagania prac programistycznych przez narzędzia typu GitHub Copilot, który ma wspólne korzenie z produktem od OpenAI.
Słucha i mówi
Technologia konwertacji tekstu w mowę i w drugą stronę może i nie jest sztuczną inteligencją samą w sobie, ale narzędzia, które potrafią budować takie „konwertery” w bardzo krótkim czasie już jak najbardziej. Wystarczy że wpiszemy hasło w wyszukiwarce i dostaniemy pełną galerię wspaniałych narzędzi.
Autor osobiście korzysta na codzień z aplikacji na telefon, która konwertuje słowa w tekst do robienia notatek. Trzeba przyznać jednak, że nie działa to zbyt dobrze w złych warunkach pogodowych, pewnie przeszkadza wiatr czy co, ale mimo wszystko jest to już wystarczająco przydatna technologia, żeby o niej wspomnieć, nie mówiąc o jej pełnym potencjale, który jest do osiągnięcia przy jej połączeniu z innymi technologiami AI.
Marzeniem jest środowisko deweloperskie dla programistów (IDE), które będzie potrafiło pisać kod w oparciu o polecenia głosowe… Ale to marzenie już wkrótce może stać się rzeczywistością. Już dziś często spotykamy sterowanie głosowe. Znajduje zastosowanie wszędzie, gdzie nie ma lepszego sposobu na wydanie urządzeniom skomplikowanych poleceń, np. na magazynach.
Tak trywialne narzędzie znalazło się w tym rankingu właśnie dzięki temu, że ma ogromny potencjał synergii z innymi rozwiązaniami.
Patrzy i widzi
Bardzo często spotykana technologia, mająca zastosowanie chociażby w OCR dla programów finansowo-księgowych, natomiast, jak sądzimy, niedowartościowana i nie do końca pojęta przez biznes. Prawdą jest, że zakres stosowania tej technologii jest znacznie szerszy, niż sama cyfryzacja dokumentów. Tak samo jak potrafimy wzrokiem zauważyć wadę w jakimś produkcie lub opakowaniu, potrafi to zrobić komputer. Używając sztucznej inteligencji, komputer potrafi także rozpoznawać rośliny i nawet grzyby (polecamy Shroomify na Android) a najbardziej zaawansowane systemy współczesnego rolnictwa od dawna już pomagają sterować poziomem wilgoci i nawozów w uprawie pszenicy, buraków, ziemniaków i innych gatunków.
Z chwilą kiedy zauważysz kolejny obszar, gdzie zastosowanie sztucznej inteligencji będzie miało sens, zyskujesz ogromną przewagę konkurencyjną. Poza wspomnianymi technologiami jest jeszcze masa innych, za opis których mamy nadzieję wziąć się w przyszłych artykułach. Jesteśmy jednak świadomi jak trudne jest być na czasie ze sztuczną inteligencją. Dzisiaj budowa narzędzi AI stała się prosta jak nigdy dotychczas i może warto się zastanowić nad innowacją we własnym biznesie?