BLOG TECHOLOGICZNY

Google Workspace czy Microsoft Office?

Przez długi okres czasu Microsoft Office był synonimem pracy biurowej i nie znał konkurencji. Z czasem pojawił podobny pakiet od Google, zwany jeszcze niedawno G-Suite, teraz Google Workspace.
Teraz, kiedy oba rozwiązania cieszą się popularnością, przedsiębiorstwa szukają rozwiązania każde pod swoje potrzeby. Zatem które pasuje lepiej: od Microsoft Office czy od Google?

Chmurnie się zrobiło

Google stworzył swoją platformę jako cloud-native, czyli przeznaczoną do użytku online, wówczas gdy Microsoft nadal oferuje aplikacje klasyczne. W wielu firmach konieczność dostępu do danych z dowolnego miejsca stała się już teraźniejszością, zwłaszcza po pandemii, dlatego całe środowisko pracy zaczęto coraz bardziej uwspółcześniać i przenosić do chmury.
Nie oznacza to, że w rozwiązaniach zorientowanych na chmurę nie możemy pracować offline. Wystarczy, że przejdziemy pod link drive.google.com albo skorzystamy z OneDrive w przypadku Microsoft. Oczywiście, korzystać offline można tylko z tych plików, które są dostępne na urządzeniu, o czym dowiemy się ze statusu plików. Na przykład w systemie Windows w kolumnie status będzie wyświetlała się odpowiednia ikonka, informująca, czy plik jest chmurze czy został pobrany.
Brak internetu oznacza również brak możliwości synchronizacji zmian.

Różnice

Te dwa produkty mają ze sobą wiele wspólnego, natomiast duża ilość różnic pozwala wnioskować, że nie są one porównywalne, jeżeli nie są rozpatrywane z konkretnej perspektywy. Wynik porównania będzie zależał od oczekiwań użytkownika wobec funkcjonalności.
Okienkowe wersje programów Microsoft posiadają znacznie bardziej rozbudowany zestaw funkcji niż Google Workspace, przykładem może służyć możliwość pobierania danych z baz danych w Excelu, import lub eksport danych do plików XML oraz skrypty VBA. Użytkownicy także chwalą bogaty zestaw templatek dla dokumentów i tablic.
Ale należy pamiętać, że wersja webowa Office nie posiada wielu z tych funkcji i jest bardzo obcięta. Wdrożenie Office 365 w organizacji, gdzie już są stosowane odpowiedniki okienkowe, będzie wymagało mniej czynności związanych z administrowaniem użytkownikami i zasobami.
Google Workspace z kolei oferuje lepsze możliwości kolaboracyjne a efektem ubocznym mniejszej ilość narzędzi jest przyjaźniejszy interfejs.
Oba pakiety oferują integracje z różnymi innymi aplikacjami, różne funkcje i narzędzia. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze produktu do swoich potrzeb – zapraszamy do kontaktu, pomożemy dostosować IT do twojej organizacji.